Smutna dola krawcowej.

psycholog-feminizm

Z cyklu „ Nasze ludzkie drogi„

Zapraszam serdecznie do obejrzenia mojego kolejnego filmu z serii: Nasze ludzkie drogi.

Będę  na początku opowiadał o niesprawiedliwym traktowaniu kobiet krawcowych.

Po tych rozważaniach zastanowimy się jak wielką siłę mają stereotypy.

Zapraszam serdecznie dr Piotr Kuśmider tel.607930463. Poniżej link do filmu: „Smutna dola krawcowej

Transkrypcja wideo 

Kochani witam bardzo serdecznie na kolejnym odcinku naszych ludzkich dróg. Nie tak dawno temu miałem możliwość wysłuchania w radiu pewnej audycji. Audycja dotyczyła sytuacji w okresie międzywojennym krawcowej pań które zatrudniły się wykonywaniem zawodu krawcowej. I rozmowa była bardzo ciekawa ponieważ opowiadała o tym że krawcowej zarabiały.

Kwoty nieporównywalnie mniejsze. Z mężczyznami w tej profesji. Dlaczego tak było. A odpowiedź jest bardzo prosta. W tamtych czasach nie wypadało chodzić do krawcowej czyli do kobiety do jej domu. [00:01:00] Ponieważ można było być oskarżonym o jakieś nadużycia również łączono. Opinia społeczna. Zdejmowanie miary z mężczyzny jakby łączyła z jakimiś aktami pogranicza albo nawet seksualnymi.

Stąd kobiety krawcowej zarabiały bardzo mało w odróżnieniu od mężczyzny. Dlaczego. Mówię o tym ponieważ zdałem sobie sprawę jak niesprawiedliwy był ten osąd. A co dalej idzie. Jak mylne. Mogą być wszelkiego rodzaju teorie wszelkiego rodzaju nakazy zakazy lansowane przez. [00:02:00] Media przez mass media przez opinię publiczną.

Jak krzywdzące i odpychający człowieka na margines mogą być nasze sądy. Teraz. To co spotykało. Krawcowa w okresie międzywojennym. W najlepszym wypadku wzbudziło by zniknięcie śmiechu. Jak to jest że nie można przyjść bo pani nie może za mnie Marysię ściągnąć. Kiedyś tak się mówiło. Ściągnąć miarę. Wydaje nam się czymś tak jak mówię w najlepszym wypadku śmieszne.

Natomiast kiedyś to była norma. Norma która. Zbiegu stawiała te kobiety w niższej pozycji. Chodzi mi o [00:03:00] zarobek ale też o jeszcze jedną rzecz. Wiele niesamowitych talentów mogło być zmarnowanych przez to że ktoś. Wymyślił. A zebrała się grupa osób taką teorię i ludzie w myśl tej teorii postępowali. Być może tamte czasy służyły temu ale dla nas powinna to być nauka.

Powinna to być. Zachęta do analizowania poddawania krytyce. Tego co słyszymy. Tego co się mówi co jest dobre co wypada co nie wypada. Czy to. Nie skrzywdzi kogoś czy komuś nie przyjdzie. Używamy łatki jakiejś. Stygmatyzuje więc [00:04:00] tą osobę. Tylko dlatego że na przykład. Jest kobietą tylko dlatego że się zachowuje ktoś troszeczkę inaczej.

Tylko dlatego że na przykład. Ma tatuaż. Tak akurat mi przychodzi do głowy. Ta lekcja powinna być dla nas bardzo cenna. Że w okresie międzywojennym. Nie przychodziło się do pani krawcowej. Nie zamawiały się tak często u nich garderoby a przez to były narażone na ubóstwo. I brak rozkwitu swojego talentu w tym jakże pięknym jakże artystycznym zawodzie jakim jest krawiectwa.

Kochani [00:05:00] o. Teraz gdy docierają do nas najprzeróżniejszych maści wiadomości. Pozdrawiam wszystkich wszystkich bez wyjątku. Trzymajcie się kochani. Do zobaczenia na tych naszych ludzkich drogach. Swoje pozdrowienia kieruję ze słonecznego przepięknego o tej porze do Szczecina. Do zobaczenia.